Panele fotowoltaiczne pojawiają się coraz częściej w miastach i wioskach naszego kraju, zarówno na dachach domów jak i gospodarstw rolnych czy wielkich firm. Powody dla których inwestorzy decydują się na taki krok wyjaśnimy w tym artykule, przedstawiając siedem głównych zalet jakie przynosi własna instalacja PV.

7 zalet fotowoltaiki:

1. Ekologia

Ekologia jako zaleta fotowoltaikiFotowoltaika jest jednym z odnawialnych źródeł energii – wytwarza zieloną energię. Z ekologicznego punktu widzenia taki system nie zwiększa zanieczyszczenia powietrza, nie emituje zanieczyszczeń ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Posiadanie instalacji OZE poszerza świadomość ekologiczną użytkownika systemu, a także otaczającego go społeczeństwa. Ponadto wybierając energię z OZE zmniejszamy jej wytwarzanie w źródle konwencjonalnym emitującym zanieczyszczenia.

 

 

2. Tania energia – oszczędności

Oszczędność z fotowoltaikiŻywotność paneli PV szacuje się 25-30 lat. Natomiast okres zwrotu inwestycji jest zdecydowanie krótszy, szczególnie jeżeli korzysta się z systemów wsparcia (np. dotacje, system opustów). Po tym czasie produkowana przez system energia jest całkowicie dla nas darmowa. Dodatkowo na rynku zauważyć można widoczny ciągły wzrost cen energii; użytkownik instalacji PV nie odczuwa takich zmian, jest w pewnym stopniu niezależny.

 

 

3. Bezobsługowość

Bezobsługowość fotowoltaikiZaangażowanie właściciela instalacji fotowoltaicznej w jej pracę w zasadzie kończy się w momencie jej montażu na dachu budynku. Instalacja jest bezobsługowa i odporna na działanie czynników atmosferycznych (w tym również na grad). Jeżeli instalacja zostanie posadowiona na gruncie, należy dbać o to, aby trawa była skoszona i rosnąc nie zasłaniała paneli. My zaś możemy zasiąść wygodnie w fotelu i monitorować pracę naszej instalacji za pomocą komputera bądź za pośrednictwem urządzeń mobilnych takich jak telefon lub tablet.

4. Niezależność energetyczna

Niezależność energetyczna jako zaleta fotowoltaikiW obecnej sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą można zauważyć, iż sytuacja na rynku energii jest bardzo niestabilna, zarówno jeżeli chodzi o dostawy energii jak i jej cenę. Decydując się na instalację fotowoltaiczną zyskujemy swoistą niezależność energetyczną. W instalacjach współpracujących z magazynami energii, mamy pewność, że w przypadku braku zasilania z sieci nasze urządzenia (np. serwery) nadal będą pracowały, dzięki czemu działanie naszej firmy nie zostanie przerwane choćby na moment. Ponadto, jak pisaliśmy powyżej – własna elektrownia fotowoltaiczna daje dużą niezależność także w przypadku wzrostu cen prądu, który niestety w przypadku naszego kraju jest nieunikniony.

5. Szerokie zastosowanie

Szerokość zastosowania fotowoltaikiWielkość instalacji fotowoltaicznej jest ustalana na podstawie zapotrzebowania na energię, przez co mamy możliwość dopasowania mocy dla każdego przypadku indywidualnie. Sytuacja taka daje komfort, gdyż niezależnie czy planujemy inwestycję dla gospodarstwa domowego, mikro bądź małego przedsiębiorstwa, czy dużych zakładów produkcyjnych zawsze mamy możliwość doboru wielkości instalacji by pracowała ona optymalnie i generowała oszczędności.

 

6. Uniwersalne rozwiązanie

Uniwersalność fotowoltaikiSystemy fotowoltaiczne mają tę przewagę nad podobnymi rozwiązaniami energetycznymi, że mogą być montowane w praktycznie każdych warunkach. Jedyny wymóg to swobodny dostęp do promieniowania słonecznego. Moduły mogą być montowane zarówno na dachach płaskich, skośnych jak i na gruncie czy elewacji budynku. Dzięki temu mamy do wyboru szeroki wachlarz powierzchni, która może być wykorzystana.

 

 

7. Synergia z biznesem

Synergia z biznesem jako zaleta fotowoltaikiCzas działania instalacji fotowoltaicznej jest zależny od natężenia promieniowania słonecznego docierającego do naszej instalacji, które występuje w ciągu dnia. Działalność człowieka, w tym czas pracy firm i przedsiębiorstw pokrywa się z tym czasem dzięki czemu mamy możliwość wykorzystania energii generowanej przez instalację praktycznie na bieżąco na potrzeby naszej firmy. W ten sposób oszczędności uzyskane dzięki pracy instalacji będą największe a nasza inwestycja zwróci się w najkrótszym czasie.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Przejdź do działu Kontakt.


Inne artykuły:

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony