Obecnie budując dom coraz częściej myślimy perspektywicznie, w końcu dom to lokata na wiele lat i właśnie dlatego fotowoltaika zaczyna gościć na dachach polskich budynków.

Aspekty, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli planujesz instalację fotowoltaiczną

Zacienienie

Instalacja fotowoltaiczna - zacienienieJeżeli planujemy budowę domu na pustej działce, warto zawczasu pomyśleć o lokalizacji domu w odpowiedniej odległości względem istniejących już obiektów, zarówno innych zabudowań jak drzew i słupów energetycznych. Fotowoltaika polega na przekształcaniu energii promieniowania słonecznego, dlatego kluczową zasadą jest unikanie zacienienia. Zacienienie bowiem generuje straty w produkcji prądu. O ile przy istniejącej już nieruchomości często nie mamy dużego pola manewru, o tyle projektując dom możemy zlokalizować go możliwie najkorzystniej pod kątem wykorzystania promieniowania słonecznego.

Ukierunkowanie na południe

Nowo wybudowany dom, a dokładniej jedna połać dachu pod planowaną instalację powinna być skierowana na południe. Kierunek południowy uważa się za optymalny dla fotowoltaiki, a uzyski energii w skali roku są w tym przypadku największe. Zmiana azymutu z południowego skutkuje mniejszą produkcją energii. Wyliczenia pokazują że odchylenie o 30st. na zachód lub wschód są nieznacznie mniejsze niż idealna połać południowa.

Odpowiedni kąt nachylenia dachu

Jeżeli projektowany dom ma połać dachu skierowaną w stronę południową, warto dodatkowo dobrać optymalny kąt nachylenia tej połaci. Zależnie od lokalizacji na terenie Polski, kąt ten wynosi pomiędzy 20 a 40 stopni.
Istnieje również możliwość, że inwestycję stanowi dom letniskowy – w tej sytuacji, jeżeli będzie on eksploatowany jedynie w półroczu letnim – można rozważyć mniejszy kąt nachylenia dachu tj. 10-25 st.

Idealny dach

  • standardowy dwuspadowy o nachyleniu 25-40 st. Połać południowa bez kominów, okien lub zaprojektowane przez architekta pod kątem paneli pv.
  • modernistyczny dom z jednospadowym dachem o nachyleniu 12-20 st. Nachylenie jest mniejsze, ponieważ wysokość ściany północnej jest stosunkowo wysoka.
  • wiata samochodowa z panelami. Dach jednospadowy ustawiony w kierunku południa o nachyleniu 15-25 st.
  • W przypadku konieczności ustawienia budynku z dachem dwuspadowym w kierunku wschód – zachód zaleca się niższe kąty nachylenia tj. 10-25 st.Takie rozwiązanie powoduje większą produkcję energii z samego rana oraz pod koniec dnia niż instalacja w kierunku południowym.

Powierzchnia dachu

Instalacje fotowoltaiczne a dachZależnie od założonego przeznaczenia energii z fotowoltaiki w nowym domu oraz szacowanego zapotrzebowania na energię elektryczną można wystarczająco dokładnie obliczyć moc instalacji słonecznej oraz powierzchnię dachu potrzebną pod instalację. Warto również pomyśleć o tym, żeby dach od strony południowej miał możliwie jak najprostszą konstrukcję. Brak jaskółek, załamań, okien dachowych i wszelkich kominów eliminuje ryzyko zacienienia oraz zwiększa możliwą do wykorzystania powierzchnię dachu. Szacuje się, że na 1 kWp mocy instalacji potrzeba około 6 m2 dachu skośnego.

Czy naprawdę warto projektować dom pod instalację fotowoltaiczną?

Nowe budynki konstruowane są w technologiach, które korzystnie wpływają na efektywność energetyczną budynku. Planując instalacje odnawialnych źródeł energii, można dodatkowo zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Rozważenie instalacji fotowoltaicznej na etapie projektowania budynku jest rozsądne z wielu względów.
Przede wszystkim, takie planowanie nie pochłania na etapie projektowania dodatkowych nakładów finansowych, ponieważ projekt musiałby zostać wykonany a każde preferencje inwestora powinny zostać uwzględnione.
Ponadto, dzięki dostosowaniu budynku pod ewentualną instalację można zapewnić systemowi wystarczającą powierzchnię i optymalne warunki pracy, dzięki czemu uzyski prądu będą możliwie najwyższe. Korzyści będą widoczne gołym okiem, a stopa zwrotu może być znacznie większa, niż w przypadku instalacji dobieranej do istniejącego budynku.
Instalacja, która zostaje dobrana do budynku zwykle kosztuje mniej, ze względu na mały stopień skomplikowania oraz mniejsze zużycie materiałów do wykonania stelażu.
Nie ma zatem wątpliwości, że warto rozważyć projektowanie domu pod kątem przyszłej instalacji fotowoltaicznej. Tak naprawdę – nic nie tracimy… a możemy wiele zyskać!

Źródła:
http://solaris18.blogspot.com/2015/10/co-nalezy-przewidziec-na-etapie-budowy.html
http://bisonenergy.pl/fotowoltaika-o-czym-warto-wiedziec-na-etapie-projektowania-domu/
http://www.forumbudowlane.pl/vt/39386/0/generator-fotowoltaiczny-w-naszym-domu-jednorodzinnym

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony