Rynek paneli fotowoltaicznych jest obecnie zdominowany przez standardowe moduły monokrystaliczne oraz polikrystaliczne montowane na dachach oraz gruncie za pomocą konstrukcji wsporczych. Technologia jednak idzie do przodu co skutkuje zastosowaniem coraz nowszych rozwiązań. Jedną z nowych możliwości są moduły BIPV (Building integrated photovoltaics) czyli systemy zintegrowane z budynkiem. Czym zatem są panele BIPV?

 

Co to jest BIPV ?

BIPV są to panele fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem, co oznacza, że mogą zastępować np. okna lub pokrycie dachowe.

Jak zbudowane są panele zintegrowane z budynkiem?

Systemy BIPV zintegrowane z budynkiemNajczęściej spotykane panele BIPV, jako główny budulec wykorzystują ogniwa monokrystaliczne oraz polikrystaliczne, jednak na rynku fotowoltaicznym nietrudno spotkać również moduły zawierające w swojej strukturze ogniwa cienkowarstwowe takie jak CIGS oraz CdTe. Do zbudowania panelu BIPV wykorzystuje się technologię łączenia ze sobą dwóch tafli szkła za pomocą dedykowanej do tego rozwiązania folii. Folia łącząca obie tafle szkła ma jednak jeszcze jedno zadanie, mianowicie izoluje ona ogniwa i zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi powodującymi starzenie materiału.
Kształt oraz rozmiar panelu może być dowolnie modyfikowany w zależności od potrzeb jego zastosowania.

 

Sprawność paneli BIPV

Sprawność paneli BIPV zależy w dużej mierze od zastosowanego rodzaju ogniw fotowoltaicznych, ponieważ to one w głównej mierze determinują sprawność całego modułu PV. Przy zastosowaniu obecnych technologii sprawność paneli waha się od 10 % w przypadku ogniw z krzemu amorficznego( niewykrystalizowanego) do około 18-19% przy zastosowaniu krzemu monokrystalicznego jako głównego budulca.

Gdzie można wykorzystywać panele BIPV?

Jak sama nazwa wskazuje moduły BIPV są wykorzystywane w budownictwie. Z powodzeniem zastępować mogą obecnie stosowane pokrycia dachowe, okna a także fasady. Przeglądając temat systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami, łatwo natknąć się też na wykorzystanie tego typu rozwiązań w tworzeniu swego rodzaju dzieł sztuki.

Zalety wykorzystania rozwiązań BIPV

Głównymi zaletami stosowania BIPV są:

    • Możliwość produkcji energii elektrycznej
    • Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych jako konstrukcji budynku
    • Efekt wizualny
    • Możliwość częściowego, jednak nie całkowitego zacienienia np. miejsca pracy co pozytywnie wpływa na samopoczucie

BIPV to panele, które mogą pełnić funkcję konstrukcji budynku jak np. zastępować strukturę dachu czy okna. W zależności od potrzeb zbudowane mogą być właściwie z każdego rodzaju ogniw fotowoltaicznych, co też determinuje ich sprawność. W budownictwie wykorzystanie rozwiązań bazujących na modułach BIPV jest obecnie powszechne, rozwija się również w swego rodzaju sztuce. Projektanci nowoczesnych budowli proponują zastosowanie szkła jako jednego z głównych materiałów konstrukcyjnych, dlaczego więc nie zastąpić go panelami BIPV aby czerpać dodatkowe korzyści ?

 

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony