Falownik (inwerter) fotowoltaiczny – każdy zainteresowany tematem PV z pewnością zna to określenie. Ale czy każdy wie do czego służy falownik w instalacji fotowoltaicznej? W poniższym tekście przedstawiamy główne zadania „serca” instalacji fotowoltaicznej.

Do czego służy falownik w instalacji fotowoltaicznej?

Falownik. Do czego służy?

Zamiana prądu stałego na przemienny

Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, natomiast większość urządzeń elektrycznych zasilanych jest prądem przemiennym. Prąd jest ściśle związany z napięciem dlatego też aby zamienić prąd stały (DC) na przemienny (AC), należy zamienić napięcie w taki sam sposób. Za to zadanie odpowiada właśnie falownik, który dodatkowo dostosowuje parametry takie jak napięcie i częstotliwość prądu do parametrów jakie występują w polskiej sieci elektroenergetycznej.

Optymalizacja pracy instalacji

Kolejnym zadaniem inwertera jest znalezienie punktu mocy maksymalnej (MPP- Maximum Power Point). Poprzez zastosowane w falowniku trakera MPP(MPPT-Maximum Power Point Tracker), czyli urządzenia, które regulują wartość prądu i napięcia tak, aby w danych warunkach natężenia promieniowania słonecznego wytworzyć jak najwyższą moc elektryczną. Dzieje się tak dlatego, że moc elektryczna jest iloczynem prądu i napięcia. Poniższy wykres – tzw. krzywa mocy – ukazuje w jaki sposób MPPT poszukuje punktu mocy maksymalnej.

Do czego służy falownik? Wykres

Źródło: http://solaris18.blogspot.com/2012/01/panel-fotowoltaiczny-punkt-mocy.html

Monitorowanie instalacji PV

Zdecydowana większość inwerterów fotowoltaicznych posiada funkcję monitoringu instalacji dzięki wyświetlaczowi wbudowanemu w obudowę urządzenia. System monitoringu samego falownika w zależności od producenta może przekazywać nam różnorakie dane, jednak najczęściej są to moc wytwarzana przez instalację w danej chwili oraz napięcie i natężenie prądu każdego MPPT.

Do czego służy falownik? Instalacja fotowoltaiczna

Możliwości samego falownika w kwestii monitoringu są ograniczone poprzez rozmiary wyświetlacza oraz jego parametry techniczne. Dlatego większość producentów inwerterów oferuje dedykowane oprogramowanie pozwalające na wgląd w pracę instalacji z każdego miejsca na świecie przez Internet. Aby mieć wgląd na działanie instalacji przez Internet należy skonfigurować falownik poprzez bezprzewodową sieć Wi-Fi bądź kabel ethernet.

Dzięki temu mamy możliwość sprawdzania produkowanej mocy w czasie rzeczywistym, przeglądania wykresów produkcji energii w okresach dziennych, miesięcznych i rocznych, sprawdzania efektu ekologicznego instalacji (m.in. redukcji CO2), co więcej, mamy również dostęp do informacji o ewentualnych błędach  i uszkodzeniach instalacji.

Podstawową funkcją falownika jest zatem zmiana prądu stałego na przemienny. Ale dzięki dużemu rozwojowi branży fotowoltaicznej, to nie jedyna jaką pełni to urządzenie w naszej własnej elektrowni. Dzięki niemu mamy pewność, że system osiąga maksymalne uzyski, co możemy w prosty sposób sprawdzić na własnym telefonie, tablecie czy komputerze z każdego miejsca na świecie (oczywiście jeśli tylko mamy dostęp do Internetu!)

 

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony