Wiele osób może uważać, że instalacje fotowoltaiczne to tylko panele PV, tymczasem instalacja fotowoltaiczna to szereg także innych elementów, które są równie istotne w kontekście poprawnej pracy całego zespołu fotowoltaicznego. W poniższym tekście przybliżamy i opisujemy główne elementy budowy PV.

Instalacja PV: z czego się składa?

 

1. Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są głównym elementem instalacji fotowoltaicznej. Jest to najbardziej widoczna część całego zespołu elementów budowy PV. Wykorzystując efekt fotoelektryczny, wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Ich głównym parametrem jest moc szczytowa, której jednostki to Wp [ang. watt peak] czyli moc możliwa do uzyskania w najlepszych warunkach nasłonecznienia. Głównym elementem budowy panelu PV są ogniwa fotowoltaiczne – właśnie na ich poziomie dochodzi do wytworzenia energii elektrycznej.Schemat panelu PV

Rys.1 Budowa panelu PV

 

2. Falownik PV

Kolejnym elementem budowy instalacji PV jest falownik nazywany też inwerterem fotowoltaicznym.
Jego głównym zadaniem jest przetworzenie napięcia stałego generowanego przez panele fotowoltaiczne na napięcie przemienne o pożądanych parametrach, które użytkujemy w zakładzie – 230/400V.
Przetwarzanie napięcia stałego na zmienne to tylko jedno z wielu zadań falownika. W swej budowie zawiera on także MPPT ( ang. maximum power point tracker) czyli urządzenie elektroniczne, które w zależności od nasłonecznienia zmienia prąd oraz napięcie modułów, tak, aby uzyskać jak najwyższą produkowaną moc w danych warunkach.
Dodatkowo falownik jest odpowiedzialny zbieranie danych o produkcji energii z paneli. Gdy podłączymy go do sieci Ethernet jesteśmy w stanie analizować produkcję, pogodę, parametry sieci elektrycznej, ewentualne alarmy generowane przez falownik.

Elementy budowy PV: inwerter / falownik

Rys. 2 Inwerter fotowoltaiczny

 

3. Rozdzielnica prądu stałego DC

Jest to urządzenie, pozwalające na zainstalowanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz nadmiarowo-prądowych, chroniących instalację fotowoltaiczną po stronie napięcia stałego. Poprawnie zaprojektowane zabezpieczenia dają pewność, że z nasza instalacja nie zostanie uszkodzona w razie nieoczekiwanego wzrostu prądu przy awarii lub wzrostu napięcia przy wyładowaniach atmosferycznych lub przy bardzo niskiej temperaturze – napięcie wzrasta wraz ze spadkiem temperatury ogniw pv.

4. Przewody solarne

Przewody solarne służą do połączenia paneli PV między sobą, a także do falownika. Najczęściej stosowane są przewody o przekroju poprzecznym 4mm2. Połączenia między panelami i falownikiem są realizowane poprzez złącza MC4.
Przewody są wykonane w podwójnej izolacji odpornej na promienie UV oraz na wysoką temperaturę. Zaleca się dodatkowo prowadzenie przewodów w dodatkowej rurze osłonowej także odpornej na promienie UV.

5. System montażowy

Aby móc położyć panele fotowoltaiczne zarówno na dachu budynku jak i na gruncie, potrzebujemy systemu montażowego dostosowanego do konkretnego przypadku.

  • Montaż na dachach budynków realizowany jest najczęściej poprzez mocowanie paneli na aluminiowych szynach montażowych przytwierdzonych do poszycia dachowego za pomocą kotew montażowych, dostosowanych do konkretnej warstwy zewnętrznej pokrycia takich jak: blacha, blachodachówka, płyta warstwowa dachówka ceramiczna.
  • Na dachach płaskich ze względu na konieczność uzyskania odpowiedniego kąta nachylenia paneli PV, powinien zostać zastosowany system montażowy nachylający panele – najczęściej w kształcie trójkątów, umożliwiających odpowiednie ustawienie modułów. Mamy możliwość montażu z obciążeniem kostkami betonowymi lub zastosowanie kotew stalowych / chemicznych do montażu.
  • W przypadku montażu instalacji na gruncie trzeba pamiętać, aby była możliwość jej konserwacji ( koszenie trawy, czyszczenie paneli) dlatego stosuje się najczęściej profile stalowe odporne na warunki atmosferyczne wbijane za pomocą kafara bądź zamontowane na fundamentach, na których poprzez szyny montażowe układane są panele PV. Gwarancja antykorozyjna na konstrukcję to ok. 10 lat.

Podsumowanie – budowa PV

Podstawowe elementy budowy PV to panele fotowoltaiczne i falownik. Elementy te jednak nie mogą działać bez odpowiedniego połączenia ich ze sobą, co umożliwiają kable solarne a także złącza MC4. Systemy montażowe odpowiednio dostosowane do konkretnej instalacji pozwalają na odpowiednie ustawienie, a co za tym idzie zmaksymalizowanie uzysków z instalacji PV.

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony