Fotowoltaika dla rolnika - czy to ma sens?

Obszary wiejskie stanowią ogromny potencjał dla rozwoju fotowoltaiki. Charakteryzują się zdecydowanie lepszymi warunkami nasłonecznienia i mniejszym zacienieniem, niż usytuowane blisko siebie budynki na terenie dużych aglomeracji. Dodatkowo gospodarstwa rolne mieszczące się na tych obszarach ciągle się rozwijają, a ich zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie.

 

Infrastruktura energetyczna gospodarstw rolnych

W Polsce od kilkunastu lat obserwuje się dynamiczną modernizację i powstawanie coraz nowocześniejszych gospodarstw rolnych. Zmiany te zdecydowanie zapisują się na plus dla polskiego rolnictwa. Rozwój pociąga za sobą często rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, ponieważ praca człowieka jest w coraz większym stopniu zastępowana pracą maszyn. Niestety, infrastruktura energetyczna nie zawsze nadąża za szybkimi zmianami, co w konsekwencji prowadzi do niepożądanych spadków napięcia lub przerw w dostawie prądu. Skutek? Obniżona produkcja dóbr, a co za tym idzie niższe przychody gospodarstw.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

 

Czy gospodarstwo rolne zużywa dużo więcej energii niż przeciętne gospodarstwo domowe?

Jeżeli jest to małe, słabo zmechanizowane gospodarstwo, które pozyskane z upraw dobra zużywa na własne potrzeby, to zużycie energii będzie porównywalne ze zużyciem przeciętnego domu mieszkalnego. W przypadku gdy gospodarstwo jest zautomatyzowane, rolnik płaci duże kwoty za wykorzystywaną energię elektryczną. Najczęściej są to sumy przekraczające 10 tysięcy złotych rocznie. Wraz z rozwojem gospodarstw rolnych pojawia się zapotrzebowanie na większą ilość maszyn, które wymagają stałego zasilania energią elektryczną, aby zmaksymalizować produkcję. Agregaty chłodzące i mrożące, pompy ujęcia wody czy pastuchy elektryczne potrzebują stałej dostawy prądu. Prąd jest czynnikiem, od którego zależne są zyski gospodarstwa rolnego.

Fotowoltaika dla rolnictwa

Zalety fotowoltaiki dla rolnikaPrzerwy w dostawie prądu i spadki napięcia w sieci skutecznie obniżają gospodarstwom rolnym produkcję. Nie chcąc dopuścić do nieprzewidzianych strat, rolnicy szukają rozwiązań, które pozwolą im uniezależnić się od dostaw prądu. Trzeba zauważyć, że gospodarstwa rolne mają szerokie możliwości jeśli chodzi o umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej – dysponują zwykle dużymi powierzchniami dachów, jeśli nie budynku mieszkalnego to zabudowań gospodarczych: chlewni, obór czy magazynów. Zdarza się, że na obszarze gospodarstwa znajdują się nieużytki rolne – z powodzeniem można zagospodarować ten teren pod naziemną elektrownię słoneczną i wykorzystać w ten sposób potencjalnie nieperspektywiczny obszar. Firmy oferujące usługi z zakresu fotowoltaiki powinny dobierać instalację fotowoltaiczną biorąc pod uwagę wszystkie aspekty funkcjonowania danego gospodarstwa.

Korzyści z fotowoltaiki dla rolnictwa

Instalacja fotowoltaiczna niesie ze sobą szereg korzyści dla właściciela gospodarstwa rolnego.
● Przede wszystkim, zapewnia uniezależnienie się od zakładu energetycznego i rosnących cen energii elektrycznej poprzez produkcję energii na własne potrzeby.
● Ponadto, instalacja fotowoltaiczna dla rolnika oznacza znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Świadomość oszczędności w skali roku to czynnik, który corocznie przekonuje tysiące rolników do inwestycji w instalację fotowoltaiczną.
● Instalacja umożliwia sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci – zakład energetyczny ma obowiązek odkupić każdą jednostkę energii elektrycznej, której użytkownik nie wykorzysta na własne potrzeby.
● Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga obsługi użytkownika, co jest szczególną zaletą dla osób, które prowadzą gospodarstwo rolne, a ich czas jest bardzo cenny. Co więcej, eksploatacja systemu nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.
System fotowoltaiczny podnosi wartość nieruchomości, na której się znajduje.
● Komponenty instalacji są bezawaryjne, a wieloletnia gwarancja pozwala cieszyć się darmowym prądem w długim okresie czasu.

Korzyści: fotowoltaika dla rolnika

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony