Kilka lat temu, głównie za sprawą kolektorów słonecznych, na dobre zagościły w naszym kraju technologie wykorzystujące energię pochodzącą ze słońca. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszy się prężnie rozwijająca się fotowoltaika. Nowa branża przynosi zyski zarówno osobom prywatnym jak i przedsiębiorcom, którzy generując własną energię elektryczną, mogą z jednej strony oszczędzać na rachunkach za prąd, a z drugiej zarabiać na sprzedaży energii do sieci. Pomimo tego, że o energetyce słonecznej wiemy coraz więcej, nadal nierzadko spotykamy się z wieloma mitami krążącymi na jej temat.

Fotowoltaika - fakty i mity

Polska ma za słabe warunki słoneczne na fotowoltaikę

Często spotyka się stwierdzenie, że na naszej szerokości geograficznej mamy „za mało słońca”, żeby fotowoltaika była opłacalna. W rzeczywistości średnia roczna wartość nasłonecznienia, czyli ilości energii jaka dociera do nas ze Słońca w ciągu roku, wynosi w Polsce ponad 1000 kWh/m2. Są to warunki prawie identyczne jak te, które panują w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi czerpią około 38 000 MW mocy z samej fotowoltaiki.

Według danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki całkowita moc wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju na dzień 30.06.2015 r. wynosiła 35,6 MW, czyli ponad tysiąckrotnie mniej niż w Niemczech. Jak widać mamy ogromny potencjał do wykorzystania na tym polu, co zostało zresztą zauważone przez inwestorów – jeszcze w 2013 roku całkowita moc wyprodukowana dzięki fotowoltaice w naszym kraju wynosiła zaledwie 1,9 MW!

Panele fotowoltaiczne działają tylko przy mocnym słońcu

Wielu ludzi uważa, że panele fotowoltaiczne działają tylko w bardzo słoneczne, bezchmurne dni. To nieprawda, ponieważ oprócz promieniowania bezpośredniego fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie rozproszone (występujące np. przy zachmurzonym niebie, w deszczowe dni). Spadek mocy jest w tym wypadku w przybliżeniu proporcjonalny do spadku natężenia promieniowania słonecznego.

Nieprawda też, że największy uzysk energii notuje się w gorące słoneczne dni. Spadek mocy paneli fotowoltaicznych łączy się ze wzrostem temperatury, dlatego więcej energii elektrycznej można uzyskać w mroźny, słoneczny, styczniowy dzień niż w słoneczny lecz upalny dzień lipcowy.

Fotowoltaika jest droga

Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika była technologią zupełnie nową, a co za tym idzie drogą. Jednak w ciągu kilu lat wiele się zmieniło. Co roku ilość mocy wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne na całym świecie sukcesywnie rośnie. Wraz z popytem wzrasta podaż. Coraz większa konkurencja na rynku, intensywniejsza światowa produkcja urządzeń i coraz bardziej wydajne technologie stosowane na etapie wykonywania paneli, poskutkowały znacznym spadkiem cen nie tylko samych paneli, ale też falowników i stelaży. Inną, bardzo ważną kwestią, jest obniżenie kosztów finansowania. Większa liczba prężnie działających instalacji fotowoltaicznych pozytywnie oddziałuje na wiarygodność branży. Z tej przyczyny kredytodawcy stają się bardziej otwarci na inwestorów, oferując im korzystne kredyty.

Nowość – nieświadomość

Fakty i mity: fotowoltaikaKażda nowa technologia budzi z początku kontrowersje i łączy się z niedopowiedzeniami bądź powstawaniem mitów. Tak było m.in. z kolejnictwem czy elektryfikacją, które początkowo budziły duże obawy wyłącznie dlatego, że były nieznane. Z czasem jednak rozwiano wszystkie niepewności i doceniono ich zalety. Podobnie jest z fotowoltaiką, z tą różnicą, że dzisiejsze czasy dają ogromne możliwości przepływu informacji, co pozwala na łatwy dostęp do wiedzy związanej z branżą PV. Rozwój tej dziedziny OZE przynosi ogromne korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego (ograniczenie emisji szkodliwych substancji i gazów cieplarnianych), ale również dla inwestorów, dając spore oszczędności, wysokie dochody ze sprzedaży oraz niezależność od dostaw energii elektrycznej.

Zobacz inne artykuły na temat fotowoltaiki:

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony