Połączenie fotowoltaiki i oświetlenia LED to ekonomiczne i przyszłościowe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na usprawnieniu funkcjonowania firmy poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, a w konsekwencji zmniejszenie wydatków na prąd. Fakt, że inwestowanie w nowoczesne technologie bardzo pozytywnie wpływa na zewnętrzny i wewnętrzny wizerunek firmy oraz komfort pracy zatrudnionych jest kolejną zaletą rozwiązania jakim jest fotowoltaika.

Lampy LED – oszczędność i ekologia

Fotowoltaika zapewnia oszczędnościOd przełomowego wynalezienia pierwszej żarówki przez Thomasa Edisona minęło bardzo dużo czasu. Żarówka stopniowo ewoluowała tak, aby przy niezmienionej ilości światła zużywać mniej prądu elektrycznego oraz aby prąd był w największym możliwym stopniu przekształcany w światło, a nie w ciepło. Niezwykle ważnym krokiem było wynalezienie lamp LED (ang. Lighting Emiting Diode) – źródeł światła wykorzystujących diody elektroluminescencyjne.
Oświetlenie LED ma szereg zalet w porównaniu z tradycyjną lampą żarową. Przede wszystkim, dając taką samą ilość światła pobiera nawet dziesięciokrotnie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki i dwukrotnie mniej niż popularne obecnie świetlówki. Diody LED mają również znaczącą przewagę w stosunku do poprzedniczek, jeśli chodzi o trwałość, brak nagrzewania, sprawność oraz czas rozpalenia.

 

LED dla przedsiębiorców

Warto pamiętać, że prawidłowe oświetlenie, szczególnie w miejscu pracy, przekłada się bezpośrednio na efektywność pracy. Dbałość pracodawcy o odpowiednie oświetlenie to jeden z podstawowych obowiązków, któremu towarzyszy troska o zdrowie, dobre samopoczucie i komfort pracy pracownika.
Korporacje, fabryki i przedsiębiorstwa, wybierając oświetlenie LED decydują się na bardzo efektywne i energooszczędne źródło światła, które pobiera 10% energii, którą zużywałaby tradycyjna żarówka o tej samej mocy. Również w wyniku wymiany popularnych świetlówek na lampy LED, przedsiębiorcy mogliby płacić o połowę mniej za każde ze źródeł oświetlenia. Oszczędność w przypadku kilkuset źródeł światła wykorzystywanych w dużym przedsiębiorstwie jest znaczna.

Fotowoltaika zmniejsza koszty oświetlenia LED w firmach

Oszczędność to fotowoltaika

Sam fakt znacznego obniżenia kosztów eksploatacji oświetlenia w przedsiębiorstwie poprzez zastąpienie żarówek lub świetlówek lampami LED jest niepodważalny. A gdyby iść o krok dalej i zasilać oświetlenie… Słońcem? Zdecydowana większość zakładów działa w godzinach dziennych i właśnie wtedy potrzebuje oświetlenia swoich zakładów. Samowystarczalność w tej kwestii zapewnić może właśnie fotowoltaika, ponieważ godziny produkcji prądu z instalacji pozwalającej na zaspokojenie potrzeb oświetlenia pokrywają się z godzinami pracy większości przedsiębiorstw.

Jak to działa?

Oświetlenie LED i fotowoltaikaPanele fotowoltaiczne to podstawowy element instalacji. Drugim, równie istotnym urządzeniem jest falownik, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego wytworzonego przez ogniwa krzemowe na prąd przemienny. Jest to urządzenie niezbędne zarówno w instalacjach podłączonych do sieci energetycznej jak i instalacjach magazynujących energię elektryczną w akumulatorach.
Przedsiębiorstwo, które posiada instalację słoneczną może wykorzystywać energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej na potrzeby wszystkich urządzeń i odbiorników zasilanych prądem elektrycznym, łącznie z energooszczędnym oświetleniem LED. Instalacja połączona z siecią energetyczną daje możliwość sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek energii elektrycznej oraz ewentualnego poboru energii w godzinach nocnych.

Fotowoltaika zasilająca jedynie oświetlenie LED?

W przypadku połączenia technologii oświetlenia LED z fotowoltaiką, możemy mieć do czynienia z bardziej nietypową instalacją niż opisana powyżej. Instalacja słoneczna produkująca prąd może być podłączona nie do całej sieci energetycznej przedsiębiorstwa, a jedynie do oświetlenia. W tym wypadku lampy LED mogą być zasilane prądem pochodzącym bezpośrednio z instalacji słonecznej. Nie zachodzi potrzeba przekształcenia prądu stałego w przemienny, więc nie ma konieczności zakupu i instalacji falownika. Jeżeli zakład pracuje w godzinach dziennych – nie potrzeba inwestować w akumulatory. Brak konieczności zakupu powyższych urządzeń zmniejsza całkowite koszty instalacji fotowoltaicznej, co sprawia, że znacznie zwiększa się stopa zwrotu dla inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną.

Fakt, że w przypadku oświetlenia LED możliwe są dwa opisane powyżej rozwiązania, pozwala dopasować wariant do profilu działalności firmy oraz jej potrzeb.

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony