Fotowoltaika - instalacja krok po kroku

Od czego zacząć proces instalacji systemu fotowoltaicznego, jakie są jego komponenty oraz jak krok po kroku przebiega proces instalacji fotowoltaiki? Odpowiedź na te i inne pytania została zawarta w poniższym tekście.
Proces instalacji PV to nie tylko dobór i zainstalowanie jej komponentów ale także kilka innych istotnych kroków pozwalających na poprawne działanie zestawu fotowoltaicznego.

 

3 kroki instalacji fotowoltaiki

#1 Wybór terenu pod instalację PV

Najczęściej instalacje fotowoltaiczne umieszczone są na :

  • dachu
  • gruncie

 

Instalacja fotowoltaiki - dachDach

W pierwszym przypadku ważne jest aby wybrać połać dachu o azymucie najbliższym kierunku południowego oraz o odpowiednim kącie nachylenia, który w zależności od położenia geograficznego, waha się między 25 a 50 stopni. W takiej konfiguracji uzyski z 1 kWp instalacji PV będą największe. Powyższe informacje są jednak danymi „książkowymi”, natomiast każda instalacja wymaga osobnej konfiguracji.

 

 

Teren pod fotowoltaikęGrunt

Kiedy zdecydujemy się budować instalację PV na gruncie – powstaje większe pole manewru, ponieważ dzięki stelażowi użytemu do montażu paneli fotowoltaicznych oraz braku ograniczeń ze strony konstrukcji dachowej łatwiej jest odpowiednio je ustawić.

 

 

 

#2 Dobór komponentów instalacji

Najważniejszym krokiem przy budowie instalacji PV jest dobór odpowiednich komponentów. Najdroższym elementem całej inwestycji są panele fotowoltaiczne. Wybór modułów jest duży pomimo tego, że rynek fotowoltaiki w Polsce ciągle raczkuje. Należy pamiętać aby nie wybierać opcji najtańszych, ponieważ pozorna oszczędność podczas zakupów może wpędzić w spore koszty związane z późniejszą eksploatacją urządzeń niskiej jakości.

Sercem instalacji jest falownik fotowoltaiczny, który ma za zadanie zmianę napięcia stałego na napięcie przemienne występujące w domowej/zakładowej sieci odbiorczej.

Każde urządzenia elektryczne : odbiorcze jak również wytwórcze wymagają odpowiednich zabezpieczeń przed zbyt dużymi wartościami prądów występujących np. podczas zwarć oraz przed przepięciami czyli nagłymi wzrostami napięcia powstałymi często podczas burz. Aby dobrać odpowiednie zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe oraz przeciwprzepięciowe należy przeanalizować kwestie techniczne, którymi zajmują się projektanci instalacji elektrycznych.

#3 Montaż Instalacji

Kiedy komponenty zostaną dobrane zgodnie ze sztuką, można przystąpić do ich montażu.

  • Pierwszym krokiem niezależnie od umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej jest rozmieszczenie stelażu pod moduły PV. Następnie należy przygotować trasę kablową, którą zostanie poprowadzone połączenie z pola modułów do rozdzielnicy oraz falownika.
  • Po zamontowaniu stelażu oraz wykonaniu trasy kablowej możliwe jest układanie oraz łączenie ze sobą paneli w tzw. łańcuchy.
  • Równocześnie z układaniem paneli PV można montować falownik fotowoltaiczny, który najczęściej umiejscowiony jest w budynku, w pobliżu istniejącej rozdzielnicy elektrycznej bądź w przypadku instalacji na gruncie – na konstrukcji wsporczej.
  • Po zainstalowaniu najważniejszych elementów następuje łączenie łańcuchów PV z falownikiem.
  • Kolejnym krokiem jest konfiguracja połączenia falownika z siecią ( najczęściej internetową) w celu umożliwienia późniejszego monitoringu instalacji.
  • Montaż kończy się pomiarami elektrycznymi oraz sporządzeniem protokołu odbioru.

Podsumowanie

Budowę instalacji PV musimy zacząć od zaplanowania terenu pod jej wykonanie, może być to grunt bądź połać dachu. Aby otrzymać zadowalające uzyski należy odpowiednio zoptymalizować zarówno ustawienie systemu PV względem południa jak i pod odpowiednim kątem ustawić moduły fotowoltaiczne. Trzeba pamiętać aby dobrze dobrać komponenty takie jak, najważniejsze w całym systemie panele PV oraz falownik. Nie możemy zapominać o zabezpieczeniach nadmiarowo-pradowych, przeciwprzepięciowych oraz różnicowo-prądowych, które mają za zadanie chronić zarówno urządzenia wytwórcze jak i odbiorniki energii elektrycznej. Montaż instalacji zaczyna się od ustawienia konstrukcji wsporczej, gdzie znajdą się panele PV, które połączone ze sobą stworzą łańcuchy fotowoltaiczne. Połączenie paneli PV z falownikiem oraz podpięcie zabezpieczeń i wykonanie pomiarów kończy proces instalacji zespołu fotowoltaicznego.

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony