Fotowoltaika w chłodnictwie

Na rynku istnieją branże, charakteryzujące się bardzo wysoką energochłonnością, której nie sposób ograniczyć. Przykładami takich działalności są wszelkiego typu producenci żywności mrożonej, u których urządzenia chłodnicze, pochłaniają codziennie ogromne ilości energii elektrycznej. Jedynym dobrym rozwiązaniem na wysokie rachunki za prąd jest znalezienie źródła energii, które jest darmowe. Naprzeciw tym przedsiębiorcom wychodzi fotowoltaika.

 

Dlaczego fotowoltaika sprawdzi się w branży, jaką jest chłodnictwo?

Powszechnie wiadomo, że agregaty chłodnicze są bardzo energochłonne, wymagają dostarczenia dużych ilości prądu co, w połączeniu z faktem, że ich praca musi być ciągła i nieprzerwana, generuje duże potrzeby energetyczne. Praca agregatów to praca zespołu sprężarek, wentylatorów, pomp oraz sterowników, przy czym praca sprężarki pochłania największy procent energii z wymienionych elementów.

Zapotrzebowanie na energię w zakładach chłodniczych i mrożących jest kilku a nawet kilkunastokrotnie większe niż w innych branżach. Generuje to koszty, które znacznie obciążają budżet firmy.

 

Zapotrzebowanie na energię

Jak wspomniano powyżej, zapotrzebowanie na energię w chłodniach i mroźniach jest potężne. Agregaty chłodnicze to urządzenia dużej mocy, w firmach związanych z przetwórstwem żywności energia potrzebna do zasilenia zespołu lodówek i zamrażarek stanowi 60-80% wydatków przedsiębiorstwa. Jedna chłodnica powietrza może mieć moc nawet 60 kW, a zazwyczaj zakład posiada kilka lub kilkanaście urządzeń służących do chłodzenia powietrza.

Fotowoltaika i jej wykorzytanie w chłodnictwie

Fotowoltaika w chłodnictwie

Instalacje fotowoltaiczne produkujące prąd elektryczny to znakomity sposób na ograniczenie kosztów związanych z rachunkami za energię. Właściciele firm chłodniczych stale skarżą się na wydatki za prąd, którego w tej branży nie sposób zastąpić. Producenci żywności chłodzonej lub mrożonej dysponują zazwyczaj dużymi halami i magazynami, a powierzchnia dachów tych budynków najczęściej pozostaje niezagospodarowana. Gdyby zakład posiadał instalację fotowoltaiczną, w zasadzie cała wyprodukowana przez instalację energia byłaby zużywana na potrzeby zakładu. Zależnie od zapotrzebowania, można dobrać instalację, która zapewni większe lub mniejsze pokrycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. W każdym z wypadku właściciel oszczędza na rachunkach za prąd. Instalacja jest w pełni bezobsługowa, nie generuje hałasu ani szkodliwych substancji, a system jest bardzo szybki w montażu i nie wymaga przebudowy instalacji zakładu.

 

Ekonomika

Na przykładzie zakładu produkcyjnego mrożonek FRoSTA w Bydgoszczy można przedstawić opłacalność inwestycji w instalację słoneczną.

Wykorzystanie fotowoltaiki w chłodnictwieW 2009 roku zakład zainstalował elektrownię słoneczną na dachu płaskim przedsiębiorstwa o powierzchni 600 m2. Elektrownia ma moc 80,5 kWp i podaje się, że pozwala na zaoszczędzenie około 30% energii elektrycznej w zakładzie. Najwięcej energii instalacja produkuje podczas lata oraz wiosną, czyli wtedy, kiedy w zakładzie jest największe zużycie prądu. Zapotrzebowanie latem jest największe, ze względu na duże różnice temperatur pomiędzy powietrzem w chłodniach, a powietrzem zewnętrznym i konieczność utrzymania stałej niskiej temperatury produktów. Zakładano 10% stopę zwrotu z inwestycji, natomiast nie uwzględniono wtedy wzrostu cen energii elektrycznej, zatem instalacja zwróci się dużo szybciej.

Od roku 2009 ceny paneli fotowoltaicznych znacznie spadały, natomiast w 2013-2014 roku nastąpiła stabilizacja cen. W tym momencie taka sama inwestycja kosztowałaby znacznie mniej, co w połączeniu z rosnącymi cenami energii elektrycznej dawałoby krótszy okres zwrotu.

FRoSTA nie postawiła jedynie na oszczędności – ważnym czynnikiem, który zaważył na decyzji o inwestycji była ekologia. Szacuje się, że dzięki instalacji przedsiębiorstwo unika emisji dwutlenku węgla w ilości 350 kg dziennie!

 

Źródła:

1 | 2 | 3

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony