Podczas planowania realizacji instalacji fotowoltaicznej trzeba mieć na uwadze, że sprawność instalacji i uzyski energii są ściśle powiązane z tym jak panele słoneczne powinny być ułożone względem Słońca. Podstawą prawidłowego funkcjonowania systemu jest wybranie optymalnego miejsca dla instalacji oraz kierunku i kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych.

panele słoneczne

Gdzie ułożyć panele słoneczne?

Istnieje wiele możliwości umiejscowienia paneli fotowoltaicznych. Poza dachami budynków, moduły fotowoltaiczne z powodzeniem instaluje się na gruncie, szczególnie jeśli dysponujemy dużym, niezagospodarowanym terenem. Jeżeli jednak instalacja na gruncie przekraczałaby moc 40 kW, wtedy zawsze niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Coraz częściej spotyka się również instalacje montowane na elewacjach budynków. Panele umieszcza się się nie tylko na dachach domów, budynków usługowych, handlowych itp. – istnieją również możliwości lokowania systemów na zadaszeniach garaży, wiat, altan – wszędzie tam, gdzie dostępne jest promieniowanie słoneczne. Możliwości jest wiele, ważne jest, aby obszar pod instalację był niezacieniony.

 

Jak ułożyć panele?

Panele słoneczne w Polsce, oraz na dobrą sprawę we wszystkich krajach znajdujących się na północ od równika, należy skierować i pochylać w stronę południową. Jest to optymalne położenie dla modułów, zapewniające największe uzyski energii. Oczywiście nie wszystkie dachy posiadają korzystną powierzchnię skierowaną akurat idealnie na południe, dlatego z powodzeniem instaluje się również panele skierowane w na południowy wschód bądź południowy zachód.

panele słoneczne

Ile powinien wynosić kąt pochylenia paneli fotowoltaicznych?

Kąt pochylenia paneli fotowoltaicznych również w ogromnym stopniu przyczynia się do zwiększenia uzysków energii elektrycznej. Dlaczego? Ponieważ idealną sytuacją jest, kiedy promienie słoneczne padają na powierzchnię paneli pod kątem najbardziej zbliżonym do 90 stopni. Za optymalny kąt pochylenia paneli w kierunku południowym uznaje się wartość 30 stopni. Dla obszaru Polski południowej kąt ten powinien zawierać się w granicach 25-40 stopni, natomiast w Polsce północnej wartość ta wynosi od 30 do nawet 50 stopni.

 

Kąt pochylenia paneli dobiera się do indywidualnej sytuacji inwestora – jeśli posiada on połać dachu skierowaną na południe pod kątem 20 stopni – raczej nie stosuje się stelaży, które skorygują ten kąt do idealnych 30 stopni. Nie ma to większego uzasadnienia, a generuje większe koszty (stelaż). Inaczej sytuacja wygląda w wypadku dachów płaskich lub gruntu – konstrukcja wsporcza jest wtedy dobrana tak, aby panele fotowoltaiczne mogły przetworzyć maksymalną ilość promieniowania słonecznego.

 

Należy wspomnieć, że istnieje coś takiego jak systemy śledzące (tzw. trackery). Instalacja taka wyposażona jest w siłownik, którego zadaniem jest kierowanie zespołu paneli fotowoltaicznych pod optymalnym kątem, tak aby produkcja prądu była jak największa. Systemy takie są jednak drogie i bardziej awaryjne ze względu na elementy ruchome, dlatego rzadko mają uzasadnienie ekonomiczne.

 

Takie samo nachylenie paneli słonecznych latem i zimą?

Wszyscy jesteśmy świadomi, że wędrówka Słońca po horyzoncie jest różna w lecie i w zimie. Czy nie uwzględniamy tego przy doborze kąta pochylenia instalacji? Otóż uwzględniamy. Powyżej podane kąty nachylenia to wartości zoptymalizowane dla instalacji, które pracują cały rok. Panele ułożone pod kątem 30 stopni zapewniają możliwie wyrównaną produkcję całoroczną.

Inaczej sprawa przedstawia się dla instalacji, których celem jest zapewnienie energii elektrycznej w okresie letnim – np. systemy stosowane w domkach letniskowych. Panele dla takiego systemu z powodzeniem można pochylić pod kątem 10-15 stopni na południe, ponieważ zależy nam na produkcji energii jedynie latem, a nie w półroczu zimowym, kiedy budynek nie jest użytkowany.

panele słoneczne

Ile godzin dziennie, przy prawidłowym ułożeniu, pracuje instalacja?

Nasłonecznienie w Polsce jest silnie związane z porą roku. W zimie aktywność Słońca to maksymalnie 8-9 godzin (od wschodu do zachodu Słońca), natomiast latem wędrówka Słońca po horyzoncie trwa aż dwa razy tyle. Instalacja pracuje zatem przez cały czas, kiedy Słońce jest na horyzoncie, włączając w to dni i godziny, kiedy niebo jest zachmurzone.

Godziny maksymalnej produkcji, zarówno w lecie jak i w zimie, przypadają na moment, kiedy Słońce położone jest najwyżej, a więc promieniowanie pada na panele słoneczne pod kątem zbliżonym do 90 stopni.

 

Zobacz inne artykuły na temat paneli fotowoltaicznych:

Zapraszamy do zapoznania się z innymi informacjami o OZE na naszej stronie internetowej:

Fotowoltaika Kraków

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony