Ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym Towarowej Giełdy Energii poszybowały w górę. Najbardziej zaskakujący pod tym względem był maj, kiedy to w kontrakcie bazowym na III kwartał ceny wynosiły średnio 271 zł/MWh. Maksymalnie osiągnęły pułap 332 zł/MWh [1].  Rok temu, w maju kontrakt na III kw. 2017 kosztował średnio 175 zł/MWh [2]. Mamy więc do czynienia ze wzrostem o 55%. Czerwiec nieco zmienił tę sytuację – kurs kontraktu bazowego na III kw. 2018 wynosił średnio 254 zł/MWh, maksymalnie zaś 324 zł/MWh [3].

Czym innym oczywiście są ceny dla odbiorców indywidualnych, gdzie taryfy są regulowane i zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Te póki co nie ulegają zmianie. Jednak dostawcy kupują energię drożej, więc zapewne będą chcieli wkrótce przesunąć część kosztów na klienta końcowego.

Źródła gwałtownych podwyżek cen prądu

gwałtowny wzrost cen prądu

Rodzi się więc pytanie – o co w tym wszystkim chodzi? Skąd biorą się tak duże zmiany cen energii elektrycznej na rynku hurtowym? Biorąc pod uwagę sezonowy wzrost – czyli np. różnicę cen pomiędzy np. marcem i kwietniem a czerwcem i lipcem – wyjaśnieniem rzeczywiście może być wzrost zużycia energii na chłodzenie. Jednakże rok temu było równie gorąco, a jednak ceny były niższe.

Eksperci dopatrują się źródła podwyżek cen prądu przede wszystkim w cenach węgla, który w ostatnim czasie ciągle drożeje, oraz wzroście kosztów pozyskania uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę chęć walki z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem wzrosło zainteresowanie węglem najwyższej jakości. Jednak nie wyjaśnia to problemu do końca. Pojawiają się głosy, że może istnieć jeszcze jeden czynnik, związany bezpośrednio z samym rynkiem energii. Ta sprawa ma jednak zostać dopiero przeanalizowana, niewykluczone że przez samego Prezesa URE.

Skutki wzrostu cen

Wzrost cen energii elektrycznej bezpośrednio przekłada się na koszty produkcji w polskich zakładach. Na każdym etapie przeróbki surowca lub świadczenia usług jest bowiem niezbędna określona ilość energii – najczęściej elektrycznej. Z tego powodu droższy będzie transport, produkcja, magazynowanie, obsługa sprzedaży i szereg innych działań w przedsiębiorstwie. W efekcie końcowy produkt również będzie miał wyższą cenę, gdyż jego sprzedaż po dotychczasowej nie będzie już opłacalny. Drogi prąd odbije się więc na konkurencyjności polskich firm na rynku, które mogą zacząć przegrywać z tańszymi towarami z importu.

Czy fotowoltaika może być rozwiązaniem?

Zmiany cen energii elektrycznej wpływają na życie każdego – niezależnie czy działa w sektorze produkcji, usług czy jest zwyczajnym konsumentem. Nie mamy możliwości całkowitego odcięcia się od prądu, jego hurtowa cena zawsze pośrednio nas dotyczy. Istnieje jednak sposób, który pozwala na redukcję poboru energii elektrycznej z sieci, a co za tym idzie obniżenie rachunków. Jest to inwestycja w instalację fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne a podwyżka cen prądu

Posiadając własne źródło energii, mamy możliwość wykorzystania jej na potrzeby przedsiębiorstwa. Może ona zasilać urządzenia pracujące w naszej firmie, a ewentualna nadwyżka produkcji, po podłączeniu instalacji do sieci, zostanie odkupiona przez zakład energetyczny. W zależności od mocy instalacji oszczędności i okres zwrotu będzie się różnił. Jedno jednak jest pewne – fotowoltaika jest najprostszym i najłatwiej dostępnym sposobem na szybkie ograniczenie kosztów związanych z wzrostem cen energii elektrycznej na rynku.

Źródła danych:

[1] https://tge.pl/fm/upload/Raporty-Miesiczne/2018/RAPORT_maj_2018.pdf

[2] https://tge.pl/fm/upload/Raporty-Miesiczne/2017/RAPORT_maj_2017.pdf

[3] https://tge.pl/fm/upload/Raporty-Miesiczne/2018/RAPORT_czerwiec_2018.pdf

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony