W dzisiejszych czasach instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane praktycznie w każdym miejscu: na dachu lub na elewacji budynku, na gruncie, na wodzie, a także na zyskującym na popularności, systemie BIPV (moduły fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem). Zależnie od wybranego systemu może on korzystnie  wpłynąć  na uzyski energii generowanej przez instalację. Dwa najbardziej popularne sposoby montażu instalacji fotowoltaicznej to montaż modułów na dachu oraz na konstrukcji wsporczej na gruncie, głównie ze względu na łatwo dostępne systemy montażowe oraz stosunkowo niską cenę.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncieDużą zaletą montowania paneli fotowoltaicznych na dachu jest to, że zagospodarowujemy przestrzeń, która ma ograniczone możliwości wykorzystania w inny sposób. Ponadto aktualnie istnieją systemy montażowe do praktycznie każdego rodzaju pokrycia dachu jak na przykład: dachówka ceramiczna, blachodachówka, blacha trapezowa, a także do dachów płaskich i o małym spadzie (np. płyta warstwowa, membrana, stropodach).

Do mocnych stron tego sposobu montażu paneli należy z pewnością fakt, że w bezpośrednim sąsiedztwie modułów na dachu rzadko znajdują się elementy zacieniające naszą instalację. Co więcej instalacja dachowa jest widziana z dużej odległości co wpływa pozytywnie na ekologiczny wizerunek, co jest szczególnie istotne w przypadku firm. Należy jednak pamiętać, że panele umocowane na dachu mają mniejsze możliwości wentylacji niż instalacje ulokowane na gruncie, a co za tym idzie, w gorące dni mocniej się nagrzewają przez co generują nieco mniej energii.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna montowana na dachuWybierając system montażu modułów fotowoltaicznych na gruncie musimy przeznaczyć na niego nieco terenu. Nie tylko należy zadbać o to, aby wszystkie moduły fotowoltaiczne się zmieściły, ale także trzeba pamiętać między innymi o zachowaniu odpowiedniej odległości między rzędami modułów, aby uniknąć wzajemnego zacieniania paneli. Decydując się na to rozwiązanie warto się upewnić, że  nie ma  i w przyszłości nie będzie w najbliższej odległości dużych obiektów które mogłyby zacieniać naszą instalację, ponieważ wiązałoby się to ze  zmniejszeniem uzysków energii.

W przypadku konstrukcji gruntowej mamy większe możliwości optymalizacji ustawienia modułów. Możemy ustawić panele  dokładnie na południe oraz pod odpowiednim kątem dzięki czemu nasza instalacja będzie pracować z największą wydajnością. . Ponadto, w tym przypadku panele są lepiej wentylowane, co powoduje zmniejszenie strat w produkcji energii związanych z nagrzewaniem się paneli w upalne dni. Dodatkowo mamy większe możliwości czyszczenia modułów, w przypadku gdyby zaszła taka potrzeba.

Podsumowując, opisane powyżej dwa sposoby montażu paneli fotowoltaicznych należą do najczęściej stosowanych rozwiązań w branży. Każdy z nich ma wiele zalet, a kwestią decydującą o wyborze jednego z nich jest po prostu dostępne miejsce i plan inwestora co do wykorzystania posiadanych powierzchni dachów lub gruntu. Ze względu na to, że w dłuższej perspektywie (a mowa tu o nawet 30 latach działania własnej elektrowni słonecznej) w większości przypadków inwestorzy mają plan na wykorzystanie posiadanych gruntów (np. pod budowę nowych budynków), zdecydowanie najczęstszym miejscem montażu instalacji fotowoltaicznych jest dach.

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony