W dobie rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii i chęci zmniejszenia rachunków za energię, prywatni inwestorzy szukają rozwiązania w branży fotowoltaicznej. Skąd wiedzieć, jak dobrać rozmiar instalacji do naszych potrzeb? Ile energii jest w stanie wyprodukować system zlokalizowany na dachu budynku mieszkalnego?

instalacja fotowoltaiczna

Jak duża instalacja fotowoltaiczna będzie mi potrzebna? Od czego to zależy?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jest dobierana w oparciu o zapotrzebowanie na energię elektryczną. Najczęściej, dla klientów indywidualnych, których podstawowym celem jest zasilenie urządzeń takich jak lodówka, pralka, czajnik i zmywarka, dobiera się instalację nie większą niż 10 kW. Zdarza się, że przy dużym zużyciu energii wynikającym ze stosowania dodatkowych urządzeń pobierających prąd, bądź z dużej liczby domowników, optymalna  jest instalacja o mocy przekraczającej 10 kW.

Oczywiście jest to sprawą indywidualną, na którą składają się różne czynniki, np. liczba, rodzaj i moc urządzeń pobierających energię elektryczną, oraz liczba, przyzwyczajenia i tryb życia domowników i ich preferencje.

 

Produkcja energii w ciągu roku

Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2. Przykładowo, instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW wyprodukuje około 4000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

Procentowe pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną przez instalację fotowoltaiczną będzie sprawą indywidualną zależną od dwóch czynników:

  • zapotrzebowania na energię elektryczną (wynikające z ilości i mocy urządzeń w budynku, ewentualnego ogrzewania podłogowego, pomp ciepła itd.)
  • wielkości instalacji fotowoltaicznej (im większa moc instalacji, tym więcej energii wyprodukuje i będzie pokrywała większy procent zapotrzebowania).

oszczędnośc dzięki fotowoltaice

Zużycie energii + sprzedaż energii = oszczędność

Energię elektryczną, która jest wyprodukowana przez moduły fotowoltaiczne, wykorzystuje się na dwa sposoby:

  • zużycie energii na potrzeby własne (przykładowo sprzęt gospodarstwa domowego, laptopy, oświetlenie)
  • sprzedaż nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej

Wykorzystując energię na własne potrzeby oraz sprzedając jej nadwyżki korzystamy z optymalnego rozwiązania. Kiedy w ciągu dnia jesteśmy w domu – urządzenia, z których korzystamy, są zasilane energią elektryczną wyprodukowaną przez instalację. Kiedy domownicy są w pracy lub szkole – energia trafia do sieci energetycznej, a każda oddana kWh jest odkupiona przez operatora sieci energetycznej.  

 

W lato produkuję, a w zimie?

Całkowicie błędne jest myślenie, że instalacja fotowoltaiczna w zimie nie produkuje energii elektrycznej. O ile promieniowanie słoneczne nie jest tak silne jak latem i uzyski będą stosunkowo mniejsze, instalacja zimą jak najbardziej pracuje, zarówno w dni słoneczne jak i zachmurzone. Produkcja energii przez panele fotowoltaiczne w Polsce jest najmniejsza w miesiącach listopad – luty, a największa od maja do sierpnia. Przez 5 jesienno-zimowych miesięcy instalacje fotowoltaiczne produkują około ¼ prądu elektrycznego w skali roku.

 

Stawki przysługujące za oddaną energię elektryczną

Wedle Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, cena jednostki energii skupowanej przez zakład energetyczny uzależniona jest od wielkości naszej mikroinstalacji. Poniższe stawki są oferowane osobom, które nie skorzystają z dofinansowania z programu PROSUMENT i obowiązują od 1 stycznia 2016 roku. Dla instalacji o mocy nieprzekraczającej 3 kW stawka wynosi 75 groszy za każdą kWh. Osoby posiadające instalacje o mocy od 3 do 10 kW będą sprzedawać energię do sieci za cenę 65 groszy za każdą kWh.

Powyższe taryfy obowiązują przez 15 lat od uruchomienia instalacji. Stawki są niezwykle korzystne i pozwalają cieszyć się wysoką stopą zwrotu inwestycji przy wykorzystaniu energii elektrycznej na potrzeby własne oraz sprzedaży nadwyżek prądu.

energia fotowoltaiczna

Sposób rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznej

Energia elektryczna jest rozliczana w dwóch okresach półrocznych: od stycznia do czerwca, a potem od lipca do grudnia. Od 1 stycznia 2016 roku energia będzie rozliczana na zasadzie net-meteringu: licznik dwukierunkowy będzie zliczał energię wyprodukowaną i oddaną do sieci oraz energię pobraną z sieci.

Możemy mieć zatem do czynienia z dwiema sytuacjami:

  • W okresie półrocznym wyprodukowaliśmy wystarczająco energii na własne potrzeby a ponadto mieliśmy nadwyżki, które trafiły do sieci – my nie płacimy nic ponieważ nie pobieraliśmy energii, a zakład energetyczny zapłaci nam za nadwyżki,
  • W okresie półrocznym wyprodukowaliśmy taką ilość energii, że wystarczyła na zaspokojenie większości potrzeb naszego gospodarstwa – zaoszczędziliśmy na tej energii, a brakującą jej ilość pobieramy z sieci energetycznej za opłatą.

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony