Instalacje fotowoltaiczne są powszechnie uznawane za bardzo komfortowe i bezawaryjne źródło energii elektrycznej. Nadal jednak wielu początkujących użytkowników jak i przyszłych inwestorów zastanawia się, jak dokładnie przedstawia się aspekt obsługi instalacji fotowoltaicznej.
Czy wiesz, jak wygląda eksploatacja instalacji oraz jak zadbać o nią, aby działała bezawaryjnie jak najdłużej?

Nadzór nad instalacją fotowoltaiczną

Instalacje fotowoltaiczne i ich użytkowanieJedną z niewątpliwych zalet systemów fotowoltaicznych jest fakt, że są one wysoce zautomatyzowane. Dlatego w praktyce użytkownik w zasadzie nie zauważa pracy instalacji słonecznej. Zarówno produkcja prądu stałego w panelach, przekształcenie go na prąd przemienny za pomocą falownika oraz przesył do sieci domowej, firmowej lub energetycznej następuje samoistnie i bezobsługowo. Warto jednak wspomnieć, że bardzo wiele zależy od odpowiedniego przygotowania projektu instalacji, doboru elementów oraz montażu komponentów u inwestora. Oczywiście, jeśli interesują nas dokładne dane na temat produkcji prądu przez naszą instalację, możemy śledzić jej działanie dzięki falownikowi lub też dostępnym systemom monitoringu instalacji. Wiele systemów monitoringu umożliwia śledzenie na bieżąco oraz wstecz pracy instalacji także przez internet na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

Koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej

O ile początkowo koszty inwestycyjne instalacji słonecznej mogą być znaczące, są one skutecznie bilansowane przez minimalne koszty eksploatacji systemu na przestrzeni lat. Najczęściej mówi się o zerowych kosztach użytkowania instalacji słonecznej.

  • Dobrą praktyką jest raz na kilka miesięcy przeprowadzić przegląd wizualny. Zaleca się sprawdzenie wszystkich komponentów (modułów, kabli, falowników, mocowań) celem uzyskiwania optymalnych zysków z produkcji prądu oraz zminimalizowaniem usterek.
  • Jeśli chodzi o mycie paneli, zaleca się sporadyczne oczyszczenie ich powierzchni. W zimie panele są narażone na największe zanieczyszczenia, usunięcie z modułów zgromadzonych cząsteczek umożliwia uzyskanie większej sprawności i wyższych uzysków produkcji prądu. Pamiętajmy, że paneli fotowoltaicznych bezwzględnie nie należy myć sprzętem wysokociśnieniowym. Należy jeszcze zaznaczyć, że opady deszczu pozwalają na skuteczne samooczyszczanie się paneli, dlatego niekiedy ich mycie może nie być konieczne.

Przeglądy elementów instalacji fotowoltaicznej nie są wymagane przez producentów do utrzymania gwarancji komponentów. Zatem, jeżeli nie mamy wątpliwości ani zastrzeżeń co do prawidłowej pracy instalacji, nie ma konieczności wykonywania przeglądu.

Odśnieżanie paneli

W większości przypadków, dzięki kątowi nachylenia paneli słonecznych oraz strukturze hartowanej szyby, pokrywa śnieżna samoistnie zsuwa się z powierzchni modułów, nie wymagając ingerencji człowieka. Dodatkowo, jeśli warstwa śniegu jest cienka lub nie pokrywa modułów w całości to instalacja produkuje prąd, co wiąże się ze wzrostem temperatury paneli, a w konsekwencji sprzyja roztapianiu i osuwaniu zalegającej pokrywy śnieżnej.

Wymiana elementów instalacji

Najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej, czyli panele słoneczne i falownik (inwerter) charakteryzują się bardzo długimi okresami gwarancyjnymi. W przypadku modułów fotowoltaicznych, gwarancja na produkt wynosi zazwyczaj 10 lat, natomiast gwarancja na zachowanie mocy liniowej wynosi aż 25 lat.

Falownik (inwerter) od Elve

Jeśli chodzi o falownik, gwarancja oferowana przez producentów wynosi zazwyczaj 5 lat. Niektórzy producenci umożliwiają przedłużenie okresu gwarancji za dodatkową opłatą. Dobre falowniki są dokładnie testowane przez producentów pod względem odporności na czynniki atmosferyczne. Na tej podstawie stwierdzono, że inwertery renomowanych wytwórców są w stanie pracować bezawaryjnie nawet ponad 30 lat. Ewentualne usterki są najczęściej wynikiem nieodpowiedniego obchodzenia się z komponentami lub ich niską jakością często idącą w parze z nieznanym, niesprawdzonym producentem. Jednak statystycznie, wymiany urządzeń systemów fotowoltaicznych odnotowuje się rzadko. Fakt, że instalacja nie posiada części ruchomych, części mechanicznych ani hydraulicznych działa zdecydowanie na jej korzyść.

Powyższe dane powinny uspokoić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Inwestujemy w instalacje fotowoltaiczne, która nie tylko zapewni darmowy prąd, ale również nie będzie potrzebować praktycznie żadnej obsługi, jest bezawaryjna, a jej wysokiej jakości elementy nie będą wymagać wymiany przez wiele lat.

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony