Wokół każdej nowo wprowadzonej na rynek technologii powstaje wiele mitów. Fotowoltaika nie jest wyjątkiem od tej reguły. Mity na temat fotowoltaiki – w tym artykule obalimy kilka „półprawd” szeroko rozpowszechnionych w polskim społeczeństwie.
Pięć najczęściej spotykanych mitów na temat fotowoltaiki
1. W Polsce jest „za mało słońca”
Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że w naszym kraju natężenie promieniowania słonecznego jest zbyt niskie żeby systemy fotowoltaiczne były opłacalne. Mapy nasłonecznienia naszego kraju wskazują, że na większości obszaru nasłonecznienie w ciągu roku wynosi ponad 1000 kWh/m². Taka ilość energii jest całkowicie wystarczającą do rozwoju energetyki słonecznej. Nasi sąsiedzi – Niemcy, przy podobnych warunkach nasłonecznienia mają ponad 40 GW mocy zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych.
2. Instalacja fotowoltaiczna nie działa w pochmurne dni
System PV nie przestaje działać gdy na niebie pojawiają się chmury – nawet gęste. Należy pamiętać, że pomimo zachmurzonego nieba do Ziemi dociera promieniowanie tzw. rozproszone, choć jego ilość jest zdecydowanie mniejsza niż w bezchmurne dni. W praktyce testy wykazują, że panele generują mniej energii w warunkach słabego naświetlenia, jednak instalacja nie przestaje pracować. Każdy model panelu fotowoltaicznego zawiera w swojej karcie katalogowej informacje z jaką mocą pracuje w różnych warunkach oświetleniowych.
3. Fotowoltaika jest szkodliwa dla zdrowia
Panele PV zbudowane są z materiałów, które w większości podlegają utylizacji bądź recyclingowi. Komponenty takie jak: aluminium, szkło, krzem krystaliczny czy tworzywo sztuczne mogą zostać zutylizowane. Podobnie, konstrukcje, na których ustawiane są panele mogą zostać poddane recyclingowi. Przez całą branżę podejmowane są działania mające zapewnić utylizację wykorzystanych surowców w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Co więcej, w czasie pracy panele nie produkują zanieczyszczeń – nie wytwarzają oparów, dźwięków, promieniowania czy innych szkodliwych substancji.
4. Inwestycja w fotowoltaikę się nie zwróci
Oczywiście każdy przypadek jest inny i trzeba go oddzielnie analizować, jednak zarówno dla przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych, inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w krótszym lub dłuższym czasie. Jak szybko to nastąpi zależy od wielu czynników, jakie należy uwzględnić już na etapie decyzji o inwestycji. Do czynników tych należą: szacowana średnioroczna produkcja prądu (zależy m.in. od mocy instalacji, usytuowania paneli), średnia cena 1 kWh, koszt instalacji, zmiany cen prądu w czasie. Należy także pamiętać, że inwestycja we własną elektrownię fotowoltaiczną to perspektywa najbliższych 25-30 lat.
Ponadto istnieje szereg dostępnych systemów wsparcia, takich jak dotacje, preferencyjne kredyty wraz z częściowym umorzeniem środków czy system opustów, które czynią systemy PV realnymi rozwiązaniami służącymi do oszczędzania pieniędzy poprzez generowanie energii elektrycznej z własnego odnawialnego źródła.
5. Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga pozwolenia na budowę
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wykonywanie robót polegających na montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, nie wymaga pozwolenia na budowę. To znaczy, że o ile moc naszej instalacji nie przekroczy 40 kW nie mamy obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla wykonywanej instalacji PV na gruncie lub na budynku (o ile nie wymaga to dodatkowych robót budowlanych związanych np. z wymianą dachu). Poza tym proces wykonania mikroinstalacji i podłączenia jej do sieci został uproszczony dzięki Ustawie o OZE. Opisywaliśmy go na naszym blogu w TYM miejscu.
Pozwolenie budowlane wraz z szeregiem dodatkowych dokumentów jest niezbędne w przypadku instalacji powyżej 40 kWp. Leży to jednak w gestii wykonawcy, który powinien kompleksowo przejść przez cały proces od pozyskania pozwoleń, aż po prawidłowe wykonanie instalacji dla klienta.