Sprawność paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od sprawności ogniw fotowoltaicznych czyli „wafli” , najczęściej krzemowych, stanowiących najmniejszy element panelu. Obecnie produkowane są panele różnego typu, a co za tym idzie, ich sprawności nie są jednakowe i uzależnione od jakości użytych materiałów oraz połączeń między ogniwami. W dzisiejszym artykule przybliżamy szerzej temat paneli fotowoltaicznych i ich rodzajów.

Rodzaje paneli i fotowoltaicznych i ich sprawność:

Panele monokrystaliczne

Są zbudowane z ogniw powstałych z ciągnienia jednego kryształu krzemu. Ich sprawność jest najwyższa spośród wszystkich rodzajów modułów fotowoltaicznych i waha się w granicach 15-19%. Ich charakterystyczną cechą są ogniwa w kształcie zbliżonym do okrojonego koła oraz często czarny kolor.

Panele polikrystaliczne

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są jednymi z najpopularniejszych oferowanych obecnie produktów ze względu na niższy spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury w porównaniu do paneli typu monokrystalicznego.
Ich ogniwa wytwarzane są z wielu kryształów krzemu, przez co mają one kształt kwadratu oraz „mieniącą się” strukturę, przypominającą stal stopową. Sprawność tego typu modułów jest niższa niż monokrystalicznych i oscyluje w granicach 14-16%.

Panele zbudowane z krzemu amorficznego

Są to panele, których ogniwa zbudowane są z krzemu amorficznego tj. niewykrystalizowanego. Posiadają one najniższą sprawność spośród wszystkich rodzajów ogniw, która oscyluje na poziomie 6-10%. Proporcjonalnie do sprawności, również ich cena jest najniższa spośród innych rodzajów ogniw.

Wyżej wymienione moduły fotowoltaiczne są zbudowane z tzw. ogniw pierwszego typu. Istnieją również bardziej nowoczesne ogniwa drugiego typu zbudowane z innych pierwiastków.

Panele zbudowane z ogniw CdTe

Panele fotowoltaiczne i ich sprawność - CdTeOgniwa CdTe są zbudowane głównie z tellurku kadmu, który jest półprzewodnikiem. Charakterystyczną cechą paneli CdTe jest to, że zbudowane są one najczęściej z jednego ogniwa, w przeciwieństwie do modułów pierwszego typu, które w standardowym wymiarach zawierają 60 ogniw. Oprócz wyżej wymienionych cech, należy powiedzieć,że wartości prądów i napięć różnią się znacznie od wartości tych parametrów w modułach zbudowanych z kryształów krzemu. Z zewnątrz można je odróżnić głównie przez czerwony kolor, który wyróżnia je spośród innych typów paneli fotowoltaicznych. Sprawność modułów CdTe oscyluje w granicach 10-12%.

Panele zbudowane z ogniw CIGS

Tak jak w poprzednim typie ogniw, tak i w przypadku paneli CIGS ich nazwa pochodzi od pierwiastków chemicznych, z których zostały zbudowane tj. kolejno : miedzi, indu, galu oraz selenu. Ich sprawność waha się w przedziale 12-14%.

Zarówno ogniwa CdTe jak i CIGS są tzw. ogniwami cienkowarstwowymi, których grubość nie przekracza kilku mikrometrów.

Panele pierwszego i drugiego typu

Panele fotowoltaiczne dzielą się na panele pierwszego oraz drugiego typu. Panele pierwszego typu to panele monokrystaliczne, których sprawność wynosi 15-19%, panele polikrystaliczne o sprawności 14-16% oraz amorficzne, które posiadają najmniejszą sprawność. Moduły PV drugiego typu to tzw. panele cienkowarstwowe. Ich sprawność wynosi: dla modułów CdTe 10-12%, dla modułów CIGS 12-14%.

Panele mono- i polikrystaliczne i ich sprawnośćZarówno panele polikrystaliczne jak i monokrystaliczne są najpopularniejsze na rynku głównie ze względu na prostotę ich projektowania w instalacji oraz budowy. Moduły CIGS cenowo wypadają bardzo dobrze na tle innych rozwiązań jednak problem rodzi się w momencie ograniczonej powierzchni pod instalację, ponieważ mają one gorszy stosunek mocy do powierzchni potrzebnej aby ją wytworzyć.
Przy wyborze modułów PV należy kierować się stosunkiem ich jakości do ceny oraz warunkami gwarancji jaką daje nam producent. Dla osób niezwiązanych z fotowoltaiką, wybór najlepszych paneli może być problematyczny, ponieważ trzeba rozeznać ich kwestie techniczne. Polecamy zatem przekazanie tego tematu specjalistom od fotowoltaiki.

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony