Wiele firm zastanawia się czy warto wykonywać audyt fotowoltaiczny. Część z nich nawet nie wie o jego istnieniu. Czym tak naprawdę jest i jakie ma zalety przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Co to jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt energetyczny to dokumentacja techniczno- ekonomiczna określająca możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej dla inwestora.

Jaki jest cel audytu?

Cele wykonania audytu fotowoltaicznegoAudyt energetyczny jest wykonywany w celu zweryfikowania możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu przedsiębiorstwa, domu jednorodzinnego. Audyt pozwoli także wyeliminować niepoprawne zaprojektowanie instalacje na dachu.

Co powinien zawierać audyt energetyczny?

Audyt energetyczny powinien być wykonany przez autoryzowanego audytora fotowoltaiki, który posiada odpowiednie przeszkolenie, wiedzę oraz urządzenia pomiarowe do prawidłowego przeprowadzenia audytu.

Wywiad z inwestorem

Bardzo istotną częścią audytu jest często pomijany przez audytorów wywiad z inwestorem, który definiuje możliwości zacienienia paneli na połaciach dachu. To inwestor najlepiej wie, jakie budowy będą realizowane w sąsiedztwie instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiedni system montażowy

Gdy wiemy gdzie warto zamontować instalację, należy zdefiniować konstrukcję nośną dachu. Na jej podstawie należy dobrać odpowiedni system montażowy paneli fotowoltaicznych, który powinien być prawidłowo dobrany i powinien spełniać następujące cechy:

 • Bezpieczeństwo dachu oraz trwałość mocowania pozwalająca na długoletnią eksploatację paneli – jest to inwestycja na min. 25 lat, dlatego warto przygotować dach do panujących warunków atmosferycznych,
 • Maksymalizuje produkcję energii z paneli – istotną kwestią jest kąt nachylenia paneli oraz ekspozycja w kierunku południa,
 • Ustawienie poziome lub pionowe paneli także ma znaczenie przy produkcji energii
 • Wytrzymałość dachu

Analizę zacienienia

Cień negatywnie wpływa na produkcję energii, dlatego warto wykonać analizę zacienienia, która określa aktualne oraz przyszłe zacienienie paneli fotowoltaicznych przez urządzenia takie jak: klimatyzatory, świetliki, wentylacja, instalacja odgromowa, wysokie zabudowania, kominy, sieć elektroenergetyczna, szybko rosnące drzewa. Dodatkowo należy przeanalizować wzajemne zacienienie paneli.

Wyliczenie produkcji energii

Wyliczoną produkcję energii z paneli w ciągu roku oraz poszczególnych miesięcy.
Wielkość ta powinna być wyliczona indywidualnie zakładając następujące czynniki:

 • Lokalizacja, kąt nachylenia
 • Straty związane z zacienieniem, wysoką temperaturą paneli, pracą falownika, długością przewodów solarnych
 • Modelami paneli oraz falownika

Analizę ekononomiczna

Analiza ekonomiczna, która będzie obejmowała zjawiska takie jak:

 • Sposób finansowania instalacji
 • Realne uzyski energii z instalacji w kolejnych latach – założenie spadku sprawności paneli wg charakterystyki producenta w ciągu 25 lat gwarancji paneli fotowoltaicznych.
 • Aktualnie obowiązujące prawo rozliczeń z zakładem energetycznym
 • Ilość sprzedanej energii do sieci energetycznej
 • Wzrost cen energii

Komu potrzebny jest audyt?

Audyt fotowoltaiczny - komu jest potrzebny?Audyt fotowoltaiczny nie jest obowiązkowym dokumentem dla inwestorów indywidualnych oraz firm. Inaczej rzecz się ma w przypadku instytucji publicznych, gdzie dokument może być wymagany aby móc rozpisać procedurę przetargową na temat zaprojektuj i wybuduj.
Audyt wykonany przez profesjonalistę minimalizuje ryzyko błędnego zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej. Dlatego jest zalecany każdemu inwestorowi, który planuje taką realizację. Inwestor ma pewność, że instalacja wykonana na podstawie audytu fotowoltaicznego oraz projektu będzie dawała wyliczony efekt finansowy, na którym nam zależy.

Wiele firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi wykonuje audyt darmowo, jednak można się spotkać z ceną 300 – 1000 złzależne od wielkości instalacji. Warto przed zleceniem audytu zapytać firmę o kwotę i zakres opracowania.
Warto zlecić kompetentnej firmie wykonanie takiego audytu, aby mieć pewność, że planowana instalacja fotowoltaiczna ma dla nas sens, efekty finansowe będą przez nas akceptowane i nie kupimy kota w worku.

Zostaw nam swój numer

Skontaktujemy się z Tobą!


Elve - Fotowoltaika Kraków

Elve sp. z o.o. sp. k.
Retoryka 1
31-108 Kraków

Adres e-mail: info@elve.pl
Telefon: 12 200 21 00

KRS: 0000561231
NIP: 6772389604
REGON: 361651551

Kapitał zakładowy w całości opłacony