elve.pl

Blog tematyczny o ekologicznym domu, technologiach i zakupach

Dom

Ile kosztuje czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Ile kosztuje czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Rosnące ceny prądu oraz troska o środowisko to dwa najważniejsze powody, dla których przedsiębiorcy coraz częściej inwestują w zieloną energię. Farmy fotowoltaiczne lub panele zainstalowane na dachach firm wymagają regularnej konserwacji, dzięki temu zachowują swoją wydajność oraz żywotność. Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz usługi, jaką jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych – przeczytaj nasz artykuł. W tekście skupimy się na cenie mycia paneli PV i przekonamy Cię, że regularne mycie modułów systemu solarnego jest w Twoim interesie.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – dlaczego należy robić to regularnie?

Panele PV umożliwiają uzyskanie darmowej energii elektrycznej przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Wydajność tej wymiany zależy m.in. od czystości powierzchni roboczej ogniw. Wszystkie zabrudzenia, zwłaszcza te organiczne (opadłe liście, mech i ptasie odchody), zmniejszają efektywność paneli fotowoltaicznych i negatywnie wpływają na ich powłokę ochronną. Regularne mycie paneli PV pomoże zachować ich właściwości, wydajność oraz poprawi estetykę otoczenia.

Zaleca się, aby zabieg był wykonywany przynajmniej dwa razy w roku – najlepiej wiosną oraz latem lub jesienią, kiedy panele są najbardziej narażone na zabrudzenia pyłkami, kurzem i liśćmi. Zimą zaleca się również odśnieżanie paneli PV – gruba pokrywa śnieżna negatywnie wpływa na instalację i przyczynia się do spadku jej wydajności.

Jak wygląda czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych polega na usunięciu nagromadzonego brudu bez uszkodzenia delikatnej powłoki. Jest to możliwe tylko przy wykorzystaniu odpowiedniej techniki, dopasowanych środków i sprzętu czyszczącego. Do czyszczenia paneli PV najlepiej używać wyłącznie wody demineralizowanej. Woda dokładnie usuwa zabrudzenia, a przy tym pozostawia na powierzchni paneli warstwę antystatyczną, która będzie odpychać kurz. Środki chemiczne mogą uszkadzać delikatną powłokę paneli, dlatego nie są zalecane podczas czyszczenia. Usługę wykonuje się za pomocą specjalnych szczotek z miękkim włóknem, które przeznaczone są do mycia delikatnych powierzchni. Należy pamiętać, że czyszczeniem paneli fotowoltaicznych powinni zajmować się specjaliści z uprawnieniami do pracy na wysokościach.

Mycie paneli fotowoltaicznych – cena usługi

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, jak ważne jest mycie paneli fotowoltaicznych. Cena takiej usługi zależy od kilku czynników. Na całościowy koszt usługi wpływa wielkość powierzchni instalacji fotowoltaicznej, jej umiejscowienie (czy jest zamontowana na dachu, podłożu czy na wysięgniku) oraz stopień zabrudzenia paneli PV. Jak widać, całościowa cena mycia paneli fotowoltaicznych jest ustalana indywidualnie na podstawie informacji przekazanych przez klienta. Pamiętaj, że tylko profesjonalnie wykonana usługa wpłynie na poprawę efektywności pracy systemu solarnego i nie uszkodzi jego modułów. Współpracując z najlepszymi firmami, możesz liczyć na uzyskanie raportu z wykonanej usługi. Znajdziesz w nim informacje o stanie technicznym swoich paneli fotowoltaicznych.

Udostępnij